GTA – Záhady a legendy

Stín

Vaše vzkazy

Anketa

Miniaplikace

Editorial

Vážení čtenáři,
   školní rok opět skončil a nastal čas volna, klidu a odpočinku. Všichni jistě na letní prázdniny plánujete spoustu výletů, táborů s kamarády a dovolenou ať už v zahraničí, nebo v Česku. Určitě neopomenete ani nějaký ten zájezd do GTAčka za záhadami nebo ostatními hráči z multiplayeru. I my máme na prázdniny připravený podobný program.
   V posledních měsících jsme na našem webu neprojevovali velkou aktivitu. Důvodem je časová krize, trvající od 1. 10. 2015, kdy jsme dočasně zastavili veškeré webové práce a údržbu. Stalo se tak kvůli nedostatku času. Období časové krize mělo oficiálně skončit 1. května. Následně bylo datum odloženo na 1. června a nedávno až na 1. srpna 2016. Termín je pouze přibližný a lze předpokládat podobné posuny max. do konce roku 2017. Po skončení období časové krize se bude pokračovat v projektu "Moderní Gtazahady.cz".
   Posledních 9 měsíců však nepovažujeme za ztracené, spíše naopak. Měli jsme velké možnosti zdokonalovat své schopnosti (co se týče organizace, teambuildingu, programování, psaní článků apod.). Všechny tyto schopnosti naplno využijeme i po skončení časové krize. Bohužel si na tento okamžik ještě chvíli počkáme.
   Všem fanouškům, členům týmu a webovým partnerům děkujeme za jejich vytrvalost a věrnost v současném složitém období. Přejeme vám hezké prázdniny!
SI West
Admin

Naše ikonka

Největší web o záhadách v populární sérii GTA v CZ/SK!

Partneři

Xhost
Mafia.czech-games.net
Velice zajímavý web o dílech série Grand Theft Auto!
Webová stránka o hře GTA 5!
Největší web o herní sérii Resident Evil v CZ/SK!
Česká funsite o hře Orcs Must Die!

Statistiky

Online: 6
Celkově: 977096
Měsíčně: 11669
Denně: 444

1. díl - Seznámení s Pawnem

20. 12. 2013

Vítejte u prvního dílu série návodů na Pawno. V této sérii se zaměříme na vývoj módů vytvářených pomocí jazyka Pawn pro GTA San Andreas Multiplayer (SA-MP). Ukážeme vám, jak s programem Pawno a jazykem Pawn pracovat, a řekneme si také něco o historii a spojitostech s jinými programovacími jazyky.

Pawno

Pawno je počítačový program, editor, pomocí kterého můžete skriptovat módy do SA-MPu. Program využívá vlastního jazyka Pawn, který vznikl již v roce 1998 a který byl do Pawna zabudován. Přes Pawno lze scriptovat buď "Game Módy" (GM) nebo "Filterscripty" (FS).

Game Mode (GM) je hlavní script, ve kterém jsou zapsané základní informace pro server (např. to, co se stane, jakmile se na server připojí hráč) - tj. kde se spawne, co se stane při odpojení atd. Server nemůže bez Game Módu běžet. Pokud v Pawnu vytvoříte nový soubor, objeví se vám základní GM, ve kterém jsou informace, kam se má hráč spawnout apod. Tento soubor si poté můžete jakkoli upravovat.

Filterscript (FS) je script, který doplňuje hlavní Game Mode (jedná se o různá rozšíření, která hlavní GM nemá - např. povolání, kupování určitých věcí apod.). Server může obsahovat celkem 16 filterscriptů. 

Skriptovací jazyk Pawn

Jedná se o dynamicky tipovaný skriptovací jazyk s podobnou syntaxí jako C++. Byl vytvořen v roce 1998 společností ITB CompuPhase. Jelikož se jedná pouze o jazyk skriptovací, je navržen tak, aby byl snadný pro pochopení a umožňoval rychlý a komfortnější vývoj.  Využívá tzv. includů - pokud chcete používat určitou knihovnu, která vám do projektu přidá příkazy, musíte ji nejprve připojit. To se udělá pomocí kódu:

#include <název knihovny>

► Tímto zápisem se liší od jazyka C#, kde se používá:

#include - system.NázevKnihovny

Pomocí jazyka Pawn se dělají tzv. .AMX modifikace pro SA-MP, Half Life nebo Counter Strike 1.6. My se však zaměříme na vývoj modifikací pro SA-MP.

Příprava

Abyste mohli scriptovat módy a vyvíjet svůj vlastní server, budete muset mít na svém počítači nainstalovaný SA-MP server s Pawnem (ke stažení zde). Po stažení zextrahujte obsah archivu do jakékoliv složky ve vašem počítači. Možná jste si již všimli složky "pawno", ve kterém se nachází náš skriptovací editor. Pawno však není jediný editor, kterým můžete vyvíjet své módy (kompletní seznam editorů naleznete zde). Na následující návody však budeme používat program Pawno. Pokud jste si již sehnali nejdůležitější programy, můžete pokročit k dalšímu návodu.

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář.
Patička