GTA – Záhady a legendy

Stín

Foto

Databáze

Naše ikonka

Největší web o záhadách v populární sérii GTA v CZ/SK!

Partneři

Mafia.czech-games.net
Velice zajímavý web o dílech série Grand Theft Auto!
Webová stránka o hře GTA 5!
Největší web o herní sérii Resident Evil v CZ/SK!

Statistiky

On-line: 9
Celkově: 1335717
Měsíčně: 14907
Denně: 486

4. Jak správně fotit/natáčet videa?

jak-spravne-fotit-a-natacet.jpg

Mezi základy každého badatele patří také umět danou věc, zajímavost, důkaz nebo easter egg vyfotografovat nebo natočit. Jak už jsme říkali, k zachycení plochy vašeho monitoru poslouží skvělé programy Fraps nebo Bandicam (ke stažení zde). K fotografování můžete také využívat fotoaparát přímo ve hře. Pokud dokonale ovládáte svůj program a fotoaparát, můžete jít vyrazit do hry. Uveďme si příklad, že nastala ta samá situace, jako na úvodním obrázku tohoto článku. Kdybyste na tuto ceduli narazili poprvé, určitě byste pořídili spoustu snímků a natočili nějaké video (tj. metoda "pochytit co nejvíce" - podobně si počínají i dnešní novináři). Pokud byste ale nával těchto fotek popř. videí poslali nám na e-mail s tím, abychom je vložili na náš web, asi bychom vám moc nepoděkovali. Proč tedy fotit takové množství fotek a natáčet spoustu videí, když můžete vyfotit jen tři nejhezčí fotografie nebo jedno video? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak na to.

Jak správně fotit a vytvářet kvalitní snímky?
 • Nesnažte se danou věc fotit příliš zblízka (pochopitelně by se jednalo o nejdetailnější fotografii, ale ostatní hráči by nevěděli, kde přesně se daný objekt nachází).
 • Nesnažte se fotit příliš vzdálený objekt (hráči by výskyt daného objektu možná poznali, ale samotný objekt by nebyl moc dobře vidět).
 • Pokud nemáte na vybranou a musíte daný objekt vyfotit co nejblíže nebo co nejdále, vytvořte k vyfocené fotografii i minimapku popř. detail fotografie.
 • Nesnažte se vyfotit pouze část daného objektu (vždy je lepší, když se vám všechno vejde na jeden snímek - stejná vzdálenost objektu od všech stran měřítka fotoaparátu, fotografie s různými částmi objektu nepořizujte).
 • Vyfocené fotografie nikdy po pořízení neupravujte (nikdy nepřidávejte pomocí grafických programů do fotografie něco navíc - kroužky, filtry apod. - i v tomto případě by se už zčásti jednalo o fake - tj. falešný a klamný obrázek, do kterého bylo přidáno něco navíc).
 • Své fotografie ukládejte pouze v klasických formátech (tj. JPG nebo PNG, ostatní formáty by mohly být pro řadu webových prohlížečů problémem).
 • Nikdy nefoťte fotografie s daným objektem, na kterých jsou zachycené poničené a ošklivé věci (tj. vybouchlé auto, spadlá helikoptéra, oheň apod.). Snažte se, aby byl pohled na určitou věc co nejkrásnější.
 • Snažte se fotit fotografie, do kterých se vám vejdou všechny okolní objekty (např. abyste nevyfotili projíždějící auto z poloviny). Výjimka může platit u stromů, jelikož ty logicky nemůžete vyfotit celé.
Jak by tedy měly tři nejhezčí fotografie vypadat?

1. Na první fotografii zachyťte daný objekt zblízka (samozřejmě s mírou).

2. Na druhé fotografii vyfoťte daný objekt z větší vzdálenosti tak, aby byly vidět okolní objekty.

3. Třetí fotografií by měla být minimapka s výskytem daného objektu.

Pokud si myslíte, že u vašeho objevu lze vyfotit objekt ze střední vzdálenosti (tj. něco mezi nejbližším a nejvzdálenějším přiblížením), můžete vytvořit pouze jednu fotografii, ke které pak přidáte i minimapku.

Jak správně natáčet?
 • Natáčení jednotlivých záběru ze hry (čili klipů) by mělo probíhat bez zbrklých a příliš rychlých pohybů.
 • Snažte se během klipů nepřerušovat hru např. změnou nastavení v menu (výjimka může nastat pouze tehdy, pokud chcete něco ukázat na mapě).
 • Ve vašem klipu byste stále měli něco dělat a tyto činnosti různě měnit (aby vašeho diváka nepřestalo sledování videa bavit).
 • Ve vašem klipu by neměly být zachyceny náznaky brutality, násilí ani sexuality. Nesnažte se při natáčení ničit všechno okolo sebe. Jediné, co vás zajímá, je přece váš objev.
 • Pokud se během natáčení jakýmkoliv způsobem spletete (např. napíšete špatný příkaz do příkazového řádku multiplayeru, zemřete, nabouráte do protijedoucího auta atp.), vždycky klip přerušte a natáčejte znovu.
 • Nesnažte se dělat příliš dlouhé klipy, které zabírají většinu videa (návštěvníka to po nějaké době přestane bavit). Nastavte si hranici např. 2 minuty.
Struktura vašeho videa

Jakmile budete s natáčením vašich klipů hotov, můžete se pustit do finálni editace a úprav celého videa. K tomu potřebujete programy (pro začátečníky - Windows Movie Maker, pro pokročilé - Sony Vegas, Pinnacle Studio atp.). Struktura vašeho videa by měla vypadat takto:

1. Vaše intro

2. Úvod

3. Jednotlivé články popisující téma

4. Klipy

5. Review (tj. recenze, finální verdikt, posouzení)

6. Konečné titulky

Jak vytvořit kvalitní video?
 • Snažte se, aby vaše intro a konečné titulky nezabíraly polovinu celého videa (návštěvníka zajímá téma, ne intro a titulky). V tomto případě by se totiž mohl návštěvník rozhodnout video přeskakovat (během celého sledování by se správně neměl ani pohnout ze židle).
 • Jednotlivé články, popisující téma vašeho videa, by se měly střídat s klipy, což velice zatraktivní video.
 • To, co do článků píšete, by mělo být 100% ověřené a napsáné gramaticky správně (návštěvníka může pěkně znechutit chyba v textu - pozná, že vaše videa nejsou dostatečně kvalitní).
 • U článků si také dejte pozor s jejich trváním, než dojde k přechodu na jiný článek (návštěvník by totiž celý článek nemusel stihnout přečíst). U těchto situací si vemte stopky a pokuste se, nejprve rychle a pak pomalu, číst daný článek. Zprůměrujte tyto dva časy a výsledek nastavte jako celé trvání.
 • Pište krátké články (dlouhé a nepřehledné jednobarevné texty vždycky unavují). Pokud nejste spokojeni se psaním článků, můžete se pokusit vaše video nadabovat (pokud jste tedy již dosáhli dostatečné mutace vašeho hlasu). K nahrávání doporučujeme program GoldWave (ke stažení zde).
 • Své nahrávky se snažte také dělat krátké a pokuste se pomocí jednotlivých filtrů odstranit šum.
 • V nahrávce byste měli být slyšet (nemělo by se stát, že by podtextová hudba ve videu byla hlasitější než nahrávka). Mluvte srozumitelně a s náladou. Pokud si jste nejistí s vaší výslovností, můžete do videa přidat titulky.
 • Rozhodně nezapomeňte do videa vložit i nějakou strašidelnou hudbu a psát hororovým fontem.
 • Snažte se zabránit vysokým efektům (tj. záře, rychlé blesky, příliš mnoho bílé barvy) a složitým grafickým přechodům.

Jakmile budete mít své video hotové, měli byste o něm dát vědět na veřejnosti. K tomu můžete využít video portál YouTube.com. Inspiraci k vaší tvorbě můžete hledat u spousty ostatních badatelů, známých na Youtube svými videi.

Pokračování

V následujícím článku se dočtete, co udělat poté, jakmile dokončíte shrnutí u svého objevu a natočíte nějaké video.

Patička