GTA – Záhady a legendy

Stín

Foto

Databáze

Naše ikonka

Největší web o záhadách v populární sérii GTA v CZ/SK!

Partneři

Mafia.czech-games.net
Velice zajímavý web o dílech série Grand Theft Auto!
Webová stránka o hře GTA 5!
Největší web o herní sérii Resident Evil v CZ/SK!

Statistiky

On-line: 7
Celkově: 1374843
Měsíčně: 11904
Denně: 313

UFO

20. 12. 2013
Obecné

UFO je v sérii her Grand Theft Auto jedna z nejpopulárnějších záhad. Skoro v každém dílu Grand Theft Auto můžeme najít spoustu důkazů a odkazů na tyto neidentifikovatelné objekty. Nicméně fenomén UFO je v sérii Grand Theft Auto stále ve vývoji a stále se po něm pátrá, a proto nám můžete pomoci i vy! Nyní se ale pojďme podívat na UFO do GTA San Andreas.

Záhada UFO

ufo.jpg

Typ Neidentifikovatelné létající objekty
Výskyt Obloha, GTA San Andreas
Chování Neznámé
Existence

POTVRZENÁ

PRAVDĚPODOBNÁ

N E O V Ě Ř E N Á

NEPRAVDĚPODOBNÁ

VYVRÁCENÁ

Počátky fenoménu UFO 

Když se tato záhada poprvé dostala do světa (někdy kolem roku 2005), vzbudila elán u všech badatelů, kteří se ihned pustili do pátrání. Kvůli nedostatečnému množství přímých pozorování UFA a vyjádření od Rockstar Games, výrobce hry, se bohužel začaly vyrábět stovky faků a módů. Takto se celá badatelská komunita rozhádala. Každý badatel se snažil být lepší než ten druhý a to nejčastěji formou výroby faků a vymyšlených příběhů, které později dosadil na internet a na sociální sítě. Veškeré webové stránky byly v důsledku toho atakovány vulgárními komentářemi a to i ty, které nepsali o lžích a výmyslech. V současných letech se tato panika v GTA San Andreas mírně utišuje. Po vydání GTA 5, ve které je UFO poprvé oficiálně potvrzeno, již zcela úplně utichla.

UFO v GTA San Andreas

Hra GTA San Andreas obsahuje velice rozlehlou krajinu s přístupnými lesy a pouštěmi. Kvalitní prostředí, odkud by se mohly vynořit největší záhady série Grand Theft Auto a to se také stalo. Když přece narazíte na vojenskou základnu uprostřed pouště, radar a hospůdku přeplněnou fotkami s UFEM, jistě si řeknete, že tu něco doopravdy nehraje. V GTA San Andreas se záhada UFA nejvíce rozšířila. Na jejím základu se začaly odvíjet další záhady o UFU i v jiných dílech série Grand Theft Auto. 

Zajímavé objekty ve hře

Ve hře se objevily velice podivné objekty a místa, která ovlivnila pravděpodobnost existence UFA ve hře. 

Hospůdka Lil'Probe Inn

Jedná se o menší hospůdku severně od pouštního městečka Fort Carson v kraji Bone County založenou na skutečné hospůdce Lil' A'Le'Inn v Rachelu, Nevadě, USA. Před touto hospůdkou můžeme najít jedinou oficiální texturu létajícího talíře ve hře GTA San Andreas, který rotuje na tyči.

hospudka-v-lil-probe-inn.jpg

Jakmile vejdete do tohoto baru, zahltí vás celkem 69 fotek zachycujících UFO, které jsou různě zavěšené po zdech hospůdky. Jedná se o skutečné fotografie. O jejich existenci se však dá pochybovat.

fotky.jpg

Jistě si po chvilí všimnete, že bar má ještě druhou místnost a právě tam se nachází to nejdůležitější, které nejvíce ovlivnilo pátrání po UFU. Narazíte zde na menší kancelář s pracovním stolem, židlí, počítačem a rádiem. Přímo před stolem je na zdi zavěšená stará mapa z beta verze hry s vyznačenými místy pozorování UFA (stále ještě existuje možnost, že by do GTA San Andreas mohla být dosazena pouze jako easter egg a že se UFO na těchto místech objevovalo pouze v beta verzi hry)

ufo---mapa.jpg

Stejná mapa se nachází i v Torenově vile v kraji Tierra Robada (je tedy možné, že byl s UFEM spjat i Mike Toreno).

ufo-mapa-2.jpg

Možná, že vám už nyní dojde, proč vznikla ta celková panika po UFU. Důvodů je ale stále spousta. Ve srovnání těchto dvou starých map s oficiální mapou hry zde můžeme najít mnoho neshod. Na mapě je vyznačeno celkem 7 míst. Na těchto místech bylo zřejmě v minulosti zpozorováno ono UFO, nebo se na těchto místech stále něco zvláštního objevuje. Abychom ale znali přesnou pozici těchto míst, vytvořili jsme pro vás speciální mapu, ve které je srovnána stará mapa s finální. 

porovnani.jpg

Výskyt je tedy na hoře Arco Del Oeste, v blízkosti radaru Big Ear, v Aree 69, nedaleko Blackfield College, západně od Blueberry, u továrny Easter Bay Chemicals a ve Flint County. Je tedy možné, že se jedná o výskyty UFA, anebo že nám výrobci hry pouze chtěli naznačit, abychom tyto oblasti více prozkoumali ?

Area 69

Area 69 je pouštní základna uprostřed kraje Bone County. Jedná se o základnu podobnou té skutečné, jelikož se v USA nachází zcela totožná a často označovaná jako "Oblast 51". Více se o základně Area 69 dočtete ve článku "Area 51/69" (zde). 

area-69.jpg

Oblast kolem Arei 69 by mohla připomínat okolí Roswellu v USA, kde údajně havaroval létající talíř. V důsledku této havárie následně došlo k neobvykle rychlému technickému pokroku Spojených států amerických a také četným pozorováním UFA. Létající talíř měl být převezen právě do Oblasti 51, kde měl být zkoumán. Dotazům novinářů na tento létající talíř a dění na základně se ale běžně nedostávalo odpovědí. Area 69 je již sama o sobě popisována a označována jako základna, ve které se zkoumá ještě něco "jiného" než jen letadla a jejich vývoj. Na základně Area 69 ve hře se nachází mnoho zvláštních přístrojů a operační stoly, které vám mohou nakrátko připomenout, jako-by se tam opravdu pracovalo na něčem, o čem by veřejnost neměla vědět.

The Big Ear

Jedná se o již zmíněný radar Big Ear (v překladu: "Velké ucho"), který se nachází na přilehlé skále severně od Fort Carson přímo nad hospůdkou Lil' Probe Inn. Jak vyplývá z názvu "Velké ucho", tak musí mít tento radar opravdu velkou kvalitu (avšak na oficiálních stránkách výrobce hry můžeme najít tuto zcela odlišnou informaci: "Jedná se o velký satelitní komplex. Místně známý jako "Big Ear". Obyvatelé se tu totiž často rodí bez uší, jelikož jsou ozářeni zářením vycházejícím z tohoto objektu." Badatelé si myslí, že Big Ear zaznamenává veškeré létající objekty a tím pádem i UFO. Další zase tvrdí, že snímá oblohu a naviguje tak čtyři odpalovací rampy umístěné okolo základny Arei 69 (na základně je umístěn snímací radar, který zřejmě přijímá data z Big Earu). Mezi další teorie patří např. ta, že by měl Big Ear vystřelovat červené laserové paprsky a útočit na UFO (zřejmě kvůli tomu by se mohli místní obyvatelé podle výrobce hry rodit bez uší). Věřte nebo ne, ale tato informace byla asi opravdu jen vymyšlena. Pod Big Earem můžete najít terénní jeep a termovizuální brýle, které se vám k pátrání velice hodí.

big-ear.jpg

Obrázkový článek

nejzajimavejsi-mista-v-gta-san-andreas---the-big-ear.jpg

Teorie o skutečném původu Big Earu

I přesto, že nejznámější teorii o inspiraci radioteleskopem The Big Ear v Ohio State University potvrzuje mnoho webových stránek a wikipedií, nemusí to být zcela tak jisté.

1. Již od roku 2005 existuje velice populární teorie, že se tvůrci hry nechali při tvorbě Big Earu inspirovat skutečným stejnojmenným radarem "The Big Ear" v Perkinsonově observatoři v Ohiu, USA, který mimo jiné také zachytil světoznámý mimozemský signál "Wow!". Tuto informaci potvrzuje řada webových stránek a wikipedií z celého světa. Kde ale berou takovou jistotu ? The Big Ear ve hře se vzhledově vůbec neshoduje se skutečným The Big Earem v Ohiu. Zvláštní už je také místo, kde byl skutečný The Big Ear umístěn. Rockstar Games se obvykle nechává inspirovat Nevadou v Kalifornii, USA (např. Area 69 atd.). Ohio je stát, který leží na druhé straně USA. Jediná možnost, kterou by se Rockstar Games mohli inspirovat, je fakt, že skutečný The Big Ear zkoumal mimozemské signály a zachytil signál "Wow!" (obsah signálu "6EQUJ5" se také objevil namalovaný v Beam Me Up v GTA 5). V tom případě The Big Ear ve hře slouží k něčemu zcela jinému než k pouhému monitorování oblohy.

2. Druhá a poměrně nová teorie hovoří o tom, že se The Big Ear nechal inspirovat The Owens Valley Radio Observatory (OVRO) v Nevadě, USA. Jedná se o komplex několika radioteleskopů podobných Big Earu, kterými se mimo jiné nechali tvůrci inspirovat také v GTA 5. Na webových stránkách této observatoře se píše: "The Owens Valley Radio Observatory (OVRO) is one of the largest university-operated radio observatories in the world. Known by locals as 'The Big Ears'". Poslední informace, že je observatoř místními označovaná jako "The Big Ears" potvrzuje informaci na webových stránkách výrobce hry. Jakmile totiž přijdete k Big Earu, objeví se název teleskopu v uvozovkách. Z tohoto důvodu by se tedy mělo jednat jen o přezdívku. Vyvracuje to také fakt, že by se The Big Ear inspiroval stejnojmenným radioteleskopem The Big Ear v Ohiu. Kromě toho OVRO leží v Nevadě (podobně jako např. Oblast 51), kterou se výrobci hry nechávali často inspirovat. Nedaleko této oblasti dokonce leží městečko Carson City (odkaz na město Fort Carson, které se nachází nedaleko teleskopu ve hře).

Rádia & Neznámá stanice

Rádia hrají ve fenoménu o UFU také velkou roli. Jedná se o příběh hráče, který údajně slyšel zvuky, které vycházely z rádia na pracovním stole v hospůdce Lil'Probe Inn. Popisoval je jako chraptění. Když se poté vyšel podívat k Big Earu, uviděl zvláštní záblesk. Rádio by totiž mohlo být propojeno s Big Earem a mohlo by přijímat jeho signál. Když by se tedy něco ozvalo, věděli bychom, že je UFO nablízku. Samozřejmá je také možnost, že si hráč mohl své vyprávění jen vymyslet. Postupem času bylo objeveno další rádio, které by mohlo být také propojené s Big Earem. Nachází se v jedné místnosti v obchodě označeném jako "P Hat Liquor" v Blueberry (známý také jako obchod, ve kterém prší).

radio-v-blueberry.jpg

Když už jsme se zmínili o rádiích, nezapomeňme se také zmínit o takzvané "neznámé stanici". Tento mýtus byl známý v letech 2006 až 2007, ale následně byl zapomenut. Na internet ho postupem času opět dostal badatel CFox306. Jedná se o neznámou rádiovou stanici, která by se vám měla automaticky naladit, jakmile se dostanete do blízkosti Big Earu. Stanice by se měla jmenovat "Unknown" (neznámá). Stanice by měla, podobně jako rádia, přijímat signál z Big Earu a někteří badatelé tvrdí, že bychom měli v rádiu slyšet neznámé hlasy. Existence této stanice prozatím nebyla plně prokázána. Neznámá stanice je také částo spojována se záhadou "Tajemné telefonní hovory" (viz článek "Telefonní budka").

Jak se nezmýlit o UFU ?

Pokud jste se již vydali na nějaký výskyt UFA podle mapy v hospůdce Lil'Probe Inn, nemyslete si, že zpozorovat UFO bude tak jednoduché. I kdyby jste na tomto místě čekali dny, nemuseli byste nic objevit. Řekněme si ale spíše základní věci a pravidla, abychom pro příště rozeznali pravé UFO od ostatních objektů. 

1. Historicky první návrh na UFO padl na vysokorychlostní letadla v extrémních výškách (streamují za sebou dlouhou bílou čáru). Tato letadla zvládají vysokorychlostní let podobný letu stíhačky a také blikají. V herních souborech se nazývají jako "UFOLIGHT". Kdybyste se dostali do takové fáze pozorování, že byste letadlo viděli z boku, řekli byste si, že vám opravdu připomíná kulovitý tvar podobný UFU. Abyste věděli, o co jde, podívejte se na následující fotku.

cara.jpg

K těmto "letadlům" (ve skutečnosti o žádná letadla nejde, jde pouze o to, abychom si mysleli, že to tak je) se někdy můžete dostat a někdy jsou bohužel nad hranicí vašich možností. Mohou blikat červeně, bíle a žlutě. Veškeré ostatní barvy by měly být UFO. Nenechte se tedy zmýlit.

2. Další věc, která by vás mohla pořádně napálit, je tzv. žlutá hvězda (dříve samostatná záhada). Tato hvězda je vlastně samotné slunce. Je ale vázané chybou. Objevuje se na obloze skoro každou noc od půlnoci až do svítání při pěkném počasí. Zkrátka projde celou oblohou až k horizontu na východě, kde se zmenší a rozjasní v typické sluneční svítání. Na obloze by se ale vyskytovat vůbec neměla. Nejpravděpodobnější zpozorování této hvězdy může nastat v Bay Side či kraji Whetstone.

slunce.jpg

Jak se pokusit o nejpravděpodobnější zpozorování UFA ?

O nejpravděpodobnější zpozorování UFA se rozhodně nepokusíte tak, že půjdete na nějaký vyznačený výskyt na mapě a budete koukat všude kolem. Prozradíme vám několik tipů, jak byste mohli na něco opravdu narazit. 

1. Jděte na libovolný výskyt (např. okolí Big Earu) a nyní se ústavičně dívejte na jiný výskyt (např. Area 69). Toto je způsob, při kterém byste mohli něco zahlédnout. Důležité však je, aby byly oba výskyty blízko sebe.

2. Druhý způsob nejpravděpodobnějšího zpozorování označuje několik dalších míst, které přidali samotní hráči na seznam oficiálních výskytů UFA. Jedná se o výskyt přímo před hospůdkou Lil'Probe Inn a před Cluckin' Bellem v kraji Tierra Robada a Fort Carson. Hráčům se totiž velice často stávalo, že po odchodu z těchto budov na obloze zahlédli 2D tečku, která má symbolizovat UFO. Můžeme ale jen těžko říct, zda-li se jedná o podvrh či naopak. Na následující fotce můžete vidět tuto UFO tečku vyfocenou nedaleko těchto destinací.

ufo.jpg

Mezi další výskyty, podle hráčů, patří skateboardová plocha v Los Santos a vrchol Mount Chiliad. Nad těmito místy byla totiž zpozorována zvláštní světla (viz také článek "Anděl na Mount Chiliad"). Pravděpodobný výskyt na vrcholu Mount Chiliad může také dokazovat záhadný obrázek z vašich savehousů, na kterém je vidět úpatí hory a zvláštní černá šmouha na obloze. Můžeme si také všimnout menšího jeskynního průchodu u stromů, který se nachází na východě hory. Právě na tomto místě se dodnes stávají hráčům zvláštní věci (blikání obrazu apod.).

ufo-na-mount-chiliad.jpg

V určitých typech savehousů se objevuje další záhadný obrázek, který zachycuje černá mračna v okolí největšího mrakodrapu v San Fierru. Tato mračna jsou ale tak nápadná, že nás přímo nutí uvažovat o UFU. Proto se také centrum San Fierra stalo dalším možným výskytem UFA.

zvlastni-mraky.jpg

Další důkazy

1. V rádiu WCTR můžete postřehnout zprávu o tom, že obyvatelé Bone County zahlédli jaká-si zvláštní světla přes poušť. Vláda to ale vysvětluje tak, že se jednalo o pouhý odlesk vody. Kde by se na poušti vzala voda ? Jedná se o narážku na americkou vládu, která se snaží dění na skutečné základně Area 69 utajovat ?

2. Už samotný hipík Truth (Pravda) je od začátku zvláštní. The Truth je konspirační teoretik v rádiu WCTR často tvrdící, že již viděl mimozemšťany a že je dokonce držel i ve své ruce (možný odkaz na láhev se zeleným slizem v misi "Green Goo" - důkaz č.4). Během hry od něj také můžeme slýchat velice zvláštní hlášky, které nás mohou odkazovat přímo na UFO. Dlouhou dobu se snažil získat tajné zařízení (jetpack) z Arei 69, k jehož získání mu nakonec pomůže CJ v misi "Black Project". Při této misi můžete také v Aree 69 slýchat zvláštní hlášky z megafonů (viz článek "Area 69/51"). V GTA 5 vystupuje podobná postava Omega.

3. O zvláštních bytostech mluví i obyvatelé. Nejznámější je samozřejmě Serial Killer Kovboj.

4. The Truth vám v příběhu zadá misi "Green Goo", ve které musíte pomocí jetpacku a svých zbraní odzbrojit vlak od agentů, kteří provádí přísně tajnou akci a který převáží zvláštní těsněnou láhev se zeleným slizem (pojmenovanou jako Green Goo). Pokud si pomocí GXT Hooku otevřete soubor CsGreenGoo.txd v uložisku gta3.img, naleznete zde tři textury. Jsou to Alien_Liguid, Alien_Glass a Alient_Cont2. Jedná se tedy o tajný vládní projekt, který by mohl být další stopou ?

5. V misi Stowaway se setkáte s agenty v černém přímo na palubě Andromedy. Určitě jste již viděli filmy Muži v černém, a tak víte, o koho jde. Ve skutečném světě se má jednat o mimozemšťany převlečené za agenty, kteří se pohybují mezi normálními lidmi. Ohledně hry spekulujeme pouze o tom, jestli se opravdu jedná o napodobení opravdových mužů v černém (textury agentů si lze prohlédnout v programu GXT Hook, jedná se o soubory Bmomib.txd a Wmomib.txd v uložisku gta3.img).

6. Obchody Ammu-nation i mnoho dalších obchodů obsahují v rozích svých místností kameru. Pokud si fotoaparátem přiblížíte objektiv této kamery, zjistíte, že je na ní vyobrazena tvář tajemné postavy.

kamera.jpg

7. Východně od hory Mount Chiliad se nachází pár skladišť, strojů apod. Nedaleko těchto skladišť můžeme na zemi zahlédnout vyobrazení zvláštní postavy. Od příspěvkáře Tomik.

mimozemstan.jpg

8. Ve čtvrti Mulholland v Los Santos se nachází podivná kulovitá budova. Tvarem připomíná létající talíř. Od příspěvkáře [P]u[S]ut[U].

podivna-budova-v-los-santos.jpg

9. Na severozápadě Las Venturas se nachází uvítací logo, které zezadu vypadá poněkud pozoruhodně. Od příspěvkáře [P]u[S]ut[U].

uvitaci-logo-zezadu.jpg

10. I na oficiální mapě můžeme najít menší podivnost. Jedna skála v Bone County na mapě připomíná hlavu mimozemšťana. Od příspěvkáře [P]u[S]ut[U].

oblicej-na-mape.jpg

11. Ve všech obchodech Ammu-nation můžete na stěnách vidět spoustu zavěšených zbraní. Některé z nich mají podivný tvar a připomínají typické zbraně mimozemšťanů z mnoha sci-fi filmů. Od příspěvkáře [P]u[S]ut[U].

mimozemska-zbran.jpg

12. Pokud vyfotíte radar v podzemních laboratořích základny Area 69 a v grafickém programu jej otočíte o 180°, můžete na něm zahlédnout hlavu mimozemšťana. Od příspěvkáře [P]u[S]ut[U].

hlava-mimozemstana.jpg

Zvláštnosti v souborech hry

O souborech CsGreenGoo.txd, Bmomib.txd a Wmomib.txd jste se již něco dozvěděli v předešlé kapitolce. V souborech hry můžeme narazit na další zvláštnost. K tomu nám pomůže program Sanny Builder, který nám dokáže rozšifrovat soubor Main.scm v datech. V tomto souboru můžeme narazit na následující příkaz (řádek 032794).

038F: load_texture "UFO" as 12// Load dictionary with 0390 first 

Znamená to něco jako: "38. příkaz: Načti texturu UFA jako dvanáctou a načti knihovnu se souborem 0390 jako první". Znamená to tedy, že se nám UFO načte již při spuštění savů ? Soubor Main.scm je totiž důležitý ke správnému chodu vašich uložených pozic.

Zajímavosti

1. Na výskytech UFA často havarují letadla.

2. Dveře hospůdky Lil'Probe Inn jsou velice poškozené. Vypadá to jako stopy drápů. Je tedy možné, že se sem doopravdy někdy něco dobývalo ? Tyto dveře se objevují také u jiných objektů.

ponicene-dvere.jpg

3. Pokud někoho v hospůdce Lil'Probe Inn zabijete, odejdete a zase se vrátíte, uvidíte na podlaze pouze krev a vedle novou a živou postavu (v hospůdce se také běžně objevuje policista).

4. V PS2 verzi někdy může docházet k chybám načítání textur mrakodrapů ve velké vzdálenosti. Stává se tak např. u největšího mrakodrapu v Los Santos. Textura se nevykreslí, jen jeho hvězdicovitá střecha ano. Vyvolává domnění vznášejícího-se létajícího talíře nad centrem Los Santos.

5. Mnoha hráčům se poměrně často stává, že při projíždění San Andreas narazí na zvláštní kulovitý stín na textuře, který se hýbe závisle na pohybu kamery nad hráčem. Těmto stínům se říká "orby" a jedná se jen o špatně nastavené stíny určitých objektů. Dva takové orby se nachází např. na severovýchodě Las Venturas u továrny ve čtvrti K.A.C.C. Military Fuels. Jedná se o jedenáctiúhelníky, které jsou shodné s tvarem místních komínů. Badatele tyto kruhy většinou zmátnou v domnění, jako-by se nad nimi vznášely létající talíře.

kruhy.jpg

Video (DarkMythHunter)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář.
Patička